22Červen2017

Mám po promoci a děkuji za podporu

Předminulou sobotu proběhla na CTS promoce. Bylo to velmi slavnostní, důstojné, radostné. Oficiální fotky z promoce a z banketu, který promoci v pátek večer předcházel, naleznete na facebookových stránkách CTS.

Průběh a zakončení studia

Pro ty, kdo neví, na CTS jsem byl v navazujícím magisterském programu. Bakaláře jsem si dodělal přes Global University pomocí korespondenčních kurzů, kde mi zas byly uznány celé dvě třetiny kreditů ze studia na VOŠMT. (Bylo to ještě před sloučením programů GU a VOŠMT, tedy absolventi VOŠMT studovali jen dva roky a bakaláře nedostávali.) Magisterské studium je na CTS organizováno jakoby kombinovanou formou. Celkem desetkrát jsem musel dojet na týden, kde proběhlo intenzivní blokové vyučování předmětu a po týdnu jsem měl asi měsíc na napsání seminární práce, většinou o délce 5000 slov. Jelikož předmět nebyl zakončen zkouškou, kladl se veškerý důraz právě na onu práci, na onen „research paper“ a známka z této práce byla zároveň známkou z předmětu.

V celkovém hodnocení celého studia mělo deset předmětů váhu 60/90 kreditů a diplomka váhu 30/90 kreditů. Předměty jsem dělal v letech 2014–2016, poslední rok jsem se soustředil na diplomku. Studenti, kteří na CTS bydlí, často celý program zvládnou za 2 roky. Mně to trvalo 3 a musím říci, že při práci a při rodině jsem se dost zapotil. Na VOŠMT jsem samozřejmě dostával studijní dny a byla zde tolerována má občasná indispozice, ale i tak… bylo to tak náročné, že bych už nikdy nechtěl nic podobného zažít. Myslím, že kumulace únavy a snížení imunity mne provází ještě dnes, tři měsíce po odevzdání diplomky.

manga cum laude 1Oněch deset týdnů na CTS bylo fajn. Zjistil jsem, že letadlo je levnější autobusu, že v Belgii je draho, že nemám rád stávky MHD (prosinec 2014), ani přiblblé muslimáky (listopad 2015 a březen 2016, kdy jsem tam vždy zrovna byl… disclaimer: ne všichni muslimáci jsou přiblblí, jen asi 1/4). Zjistil jsem, že nemám rád Skype a nemám rád týden bez Aničky. Poznal jsem řadu zajímavých lidí, celkově jsem si to užil.

Můj CGA z celého studia (čili diplomka + předměty) vyšel na 86,33, což mne posunulo k Magna Cum Laude. (Nad 95 je Summa Cum Laude, nad 85 Magna Cum Laude, nad 75 Cum Laude.) Pokládám to za zúročení onoho času a prostředků, které si toto studium vyžádalo.
 

Poděkování

K příležitosti tohoto zdárného ukončení musím poděkovat Aničce, že mě nechala studovat, a to i za značných osobních obětí a finančních újem. Poděkovat musím VOŠMT za ohled na mou vytíženost a za to, že mé studium „adoptovala“ jako zvýšení kvalifikace a proplácela mi cesty do Bruselu jako pracovní. Poděkovat musím příležitostným sponzorům, kteří různou měrou přispěli k pokrytí vysokých částek za školné. CTS je škola soukromá a nedostává dotace od státu. Veškerý její příjem proto hradí její studenti a sponzoři.

Odhadem mne studium a cestování vyšlo na 250 tisíc korun. Bylo to 10 × 490€ + 1690€ registrace + 3×400€ = 7790 €, k tomu nějaké drobné za dokončení studia, 10× doprava (vždy asi 2500) a cesta na promoci s rodinou. Každému, kdo mi nezištně pomohli tuto částku umořit, patří velký dík. Rád bych vás nezklamal a osvědčil se ve svém oboru jako dobrý pracovník, žel povaha tohoto oboru nejspíše nedovolí zavděčit se všem. I tak ale vězte, že si toho vážím a žádným darem, i těmi menšími, nepohrdám.

I v této oblasti musím poděkovat Aničce, pro niž začátek mého studia znamenal vzdát se všech společných úspor. Utratit 250000 za něco, co nemá okamžitý efekt, chce jakousi víru a vizi, kterou moje žena zřejmě má.

Fotky

Jeden komentář u článku „Mám po promoci a děkuji za podporu“

  1. Blahopřeji – muselo to být hodně náročné! Ale je to určitě splněný sen.