5Červenec2017

Šňůry perliček z celého internetu

(1) Satyra

Oblíbeným skandálním tématem posledních měsíců jsou falešné zprávy (fake news), kterých je teď prý na internetu plno. Zatímco však Google a Facebook zavádějí důmyslnou cenzuru mimo dohled veřejnosti (a tím fakticky podkopávají svobodu diskuse), existují zpravodajské servery, které se svou postfaktičností chlubí. V zahraničí je to například The Onion, na jehož článek o údajném inteligentním pádu jsem jednou naletěl. V čechách jsou obdobou např. Pohrom a InfoBaden

Satyra je však nakažlivá, přenosná i na křesťany. V čechách máme méně známý server Tisíckráte. Ten je sice zaměřený spíše na katolickou scénu, nedávnou informací, že studenti církevních škol budou moci maturovat z glosolálie však udeřil i do našich řad. V zahraničí pak v posledním roce satyru úspěšně provozuje The Babylon Bee. Ten se často představuje jako „fake news you can trust“ nebo jako „trusted source for Christian news satire“, což je obojí velmi výstižné, neboť bodance od babylonské včely často pálí nejen svým vtipem, ale také hlubokou pravdou na pozadí. Ať je to údajný výrok Bennyho Hinna, že „sám nemůže uvěřit, že mu to stále prochází“, ať je to nedávný generátor kázání, ať je to vytrvalá satyra z křesťanského trumpismu, amerického nacionalismu a ufňukaného liberalismu, Bee se téměř nikdy nezapře. Nejraději bodá do doktrinálně neuvědomělých nebo rovnou zcela zcestných slátanin. Zmíněný generátor kázání bodá i těch 90% současných tuzemských kecálků, těch rádoby myslitelů, co jedou za církevní peníze okouknout dva megasbory a pak šest měsíců papouškují, co slyšeli, než jim zase dojde palivo a oni opět musí někam načerpávat. Už rok to působí dobře na mou bránici. Musím se přiznat, že když jsem ještě nevěděl, oč jde, opravdu jsem uvěřil, že si John Piper při kázání vyrazil zuby. Přál jsem mu to.

(2) Šílený korektor a sborová sekretářka

Legraci tohoto druhu naleznete i na twitteru. Zvláště musím doporučit Bible Student Say. Věřím, že si autor ty hlášky nevymýšlí, protože toto opravdu z úst studentů vychází. Dále lze doporučit Bad Church Secertary či Snooty Seminarian, ale je tam toho víc, stačí pohledat.

(3) Série Ultra Spiritual od J. P. Searse

Sears není křesťan a v hledáčku jeho satirické show Ultra Spiritual Life je všehochuť různých současných trendů. Radí například jak své okolí správně šikanovat bezlepkovou nebo bezmasou dietou. Hovoří o smyslu Vánoc, o důležitosti vyššího vzdělávání a o pozitivních účincích omamných látek při duchovním rozjímání. Křesťané ocení několik rad pro správnou meditaci.

Sears má jako správný satirik schopnost učinit z úzkostlivě střežené svaté krávy šťavnatý biftek a jako holistický kouč a poradce z povolání dokáže k humoru přidat kus pravdy. Jeden jeho meme mě už nějaký čas provází rozjímáním o křesťanství, o evangeliu, o tom, co po nás Pán Bůh žádá. Posuďte sami.

j-p-sears-killing-your-egoKilling your ego is the most ego-gratifying experience you could ever have.
Umrtvit své já je ta nejsebestřednější věc na světě.

Článek „Šňůry perliček z celého internetu“ okomentován 1×

  1. I can't read your language but this sounds a lot like my theology! :-D Contrary to Gnosticism, Buddhism,… (I am enlightened, come to me to get knowledge and see how I starve my flesh,…)