Aneb jak mne potěšil pan Kohák
Jako malý kluk jsem dostal knihu Hesla mladých svišťů. Ve dvanácti letech, maje mnoho práce se čtením komixů, jsem s knihou učinil to, co se s ní (v tom lepším případě) v tomto věku dělává – založil jsem ji do poličky.
Nyní jsem ji ale z police vyňal, abych ji přečetl jako takovou příjemnou oddechovku. A tu se stalo, že mne potěšila.
Autor: Erazim Kohák
Nakladatelství: Kalich
ISBN: 80–7017–265–7
Počet stran: 167
Struktura knihy je pedantně přesná. V sedmdesáti krátkých úvahách střižených do pravidelných jedenapůlstran klade autor sedmdesát jednoduchých otázek. Co je láska?, Co je víra?, Proč byla žena stvořena až druhá? a Kdo smí lhát? atd. atp.
Odpovědi jsou puzeny z pera křesťanského volnomyšlenkáře. Erazim Kohák se pokusil o vytvoření jako-katechismu nesvázaného příliš pevně církevním dogmatismem. Tato vlastnost z něj činí pěkné a rozumné, velmi platné počtení.
Zejména křesťanům, kteří svými myšlenkami vylézají z krabice jménem „tak to prostě je“ poskytuje kniha vyjímečnou oporu a mnoho námětů.
Ano, Erazim Kohák si nečiní nárok na pravdu. Snaží se podnítit uvažování člověka.
Tak to asi mě naučilo psaní Hesel. Důkladně si promyslit, oč vlastně jde a co vlastně chci říci. Pak položit tři filosofické otázky: Co to znamená, na čem se to zakládá a co z toho vyplývá. A konečně nebýt spokojen s tím, co tu stojí, nechat se vést dál. Nevím, zda naučit se tomuto způsobu filosofického myšlení není důležitější než věcný obsah toho či onoho Hesla. [164]
Co se „věcného obsahu hesel“ týče, nemám v úmyslu abstrahovat jej, polemizovat s ním či kritizovat. Občas jsem se během čtení pravda zakabonil – to když mi připadala argumentace necelostní a nepoctivá. Sem tam jakoby si autor v různých kapitolách protiřečil, nebo se v zájmu své myšlenky vyhýbal v toku uvažování otázkám, které by mohly jeho teze položit na lopatky.
Možná bych s panem Kohákem nemohl souhlasit v jeho přístupu k Písmu či v jeho ochranářském nadšení. Poselství knihy, které tkví v tom, že by se měli lidé chovat ohleduplně jako součást Božího stvoření, blbě nežvanit, milovat a pro radu chodit do Bible bych však musel tak či onak podtrhnout. Nejméně dvakrát.
Kniha Hesla mladých svišťů není normativní příručkou tak jako byla v případě těch třech slavných komixových hrdinů. Jak jsem však naznačil, štve lidskou mysl k zamýšlení se nad dogmaty, morálkou a hodnotami, čehož si dnes, vážený čtenáři, můžeme jako bibličtí křesťané jedině vážit.