17Prosinec2015

Založil jsem si index odborných časopisů

Stalo se to, když jsem si uvědomil, že bych si měl začít dělat předběžný průzkum pro svou diplomku, abych neusnul na vavřínech, nýbrž ji měl za nějakých 365 dní přibližně hotovou. Stalo se to, když jsem si chtěl udělat průzkum o letničních periodikách. Stalo se to, když jsem si dělal pořádek ve své RSS čtečce a chtěl ji doplnit o relevantní „krmivo“. Stalo se to, když jsem se naštval na nedostupnost relevantních studijních nástrojů, vzdálenost knihoven a předraženost on-line publikací. Takže co se vlastně stalo? Založil jsem si index odborných časopisů.

Tabulka indexu

Kategorie a vysvětlivky

Periodika jsem rozdělil do následujících kategorií:

  • OT – Starý zákon
  • NT – Nový zákon
  • HIS – Historiografie a filosofie historie
  • BA – Biblická archeologie a pozadí (spíše SZ)
  • TH – Teologie (spíše systematická/fi­losofická)
  • BT – Teologie (spíše biblická) a biblistika obecně
  • PEN – Letniční studia

Pouze u kategorií OT, BA a PEN bych řekl, že jsem zahrnul více méně vše podstatné. Ty ostatní se vynořily tak nějak jako přívěšky k mým dvěma hlavním zájmům, jimiž jsou Starý zákon a letniční studia.

Ve sloupci „Avai“ jsem sledoval možnost přístupu ke článkům časopisu.

  • P značí přístup v PDF
  • SP značí neúplný přístup v PDF, třeba jen přístup k obsahu či abstraktům
  • H značí přístup přes stránku časopisu k plnému textu, avšak ne v PDF
  • D značí, že časopis na své stránce poskytuje pouze DOI
  • 0 (nula) značí žádný přístup

Ve sloupci RSS jsem sledoval dostupnost obsahů nových čísel přes RSS.

  • F zde značí dostupnost aktualizací
  • 0 (nula) znamená, že časopis aktualizace přes RSS neposkytuje.

V případě, že časopis poskytuje aktualizace přes RSS, naleznete odkaz na jeho kanál na stránce ve sloupci Web. V případě, že jej neposkytuje, doporučuji nastavit si hlídání změny obsahu stránky s aktuálním číslem pomocí služby ChangeDetecti­on.com, která hlídá změny nějaké webové stránky a hlásí je přes e-mail nebo přes RSS.

Disclaimer a výzva

Tento index v této chvíli slouží jen mé osobní potřebě. Nesplňuje některé standardy knihovních indexů a není zamýšlen jako index knihovny. Jeho existence má smysl pouze ruku v ruce se systémem notifikací přes RSS a přes ChangeDetection (viz níže).

Na indexu bych rád dále pracoval, průběžně jej aktualizoval a doplňoval. Index je umístěn na Google Docs. Pokud by jej někdo rád doplňoval, mohu jej nasdílet nebo nějaký záznam sám doplnit.

OPML a ChangeDetection

Všechny časopisy, u nichž je dostupné RSS, jsem si nasázel do své čtečky na Feedly.com. Tuto on-line čtečku doporučuji používat spolu s aplikací pro Android GReader a službou Pocket (Pocket je skvělý na archivaci článků z blogů, na časopisy se vůbec nehodí).

Všechny RSS zdroje z mé RSS čtečky si můžete stáhnout zde, importovat do své čtečky a eventuelně roztřídit podle svého.

Všechny časopisy, které neposkytují upozornění přes RSS, jsem nasázel do ChangeDetecti­on.com. RSS zdroj mého účtu, který budu aktualizovat spolu s indexem, naleznete pod tímto odkazem.

Как скача́ть журна́л из интерне́та? (Jak si ty články stáhnout?)

Asi se právem ptáte, proč mně tak moc zajímají i časopisy, které na svých stránkách neposkytují plný text článku ke stažení. Zajímají mne proto, neboť se při svém výzkumu nemohu vymlouvat stylem „já to nemám“. Kdyby se takto vymlouval žák páte třídy, že nemá učebnici, zle by pochodil. Proto se nevymlouvám a používám služby, které umožňují svobodný přístup k odborným časopisům navzdory tomu, že jsou placené. Zvláště úspěšné bylo mé hledání na těchto stránkách:

  • Academia. Zde různí odborníci sdíli své „pejpry“. Mnoho autorů, kteří publikují v placených odborných periodikách, zde má účet. Když jsem jednou pořeboval přístup ke článku, kontaktoval jsem přes Academii samotného autora a on mi ten článek obratem poslal. On sám tak nejspíš porušil smlouvu s vydavatelem. Na druhou stranu… pomohl na světlo výzkumu, který by jinak nedošel mého ocenění.
  • LibGen (Library Genesis) je on-line knihovnou poskládanou ze soukromých sbírek. Ideou tvůrců je svobodný přístup ke vzdělání, tedy odstranění překážky předraženosti a copyrightového marketingu. Libgen má jednu sekci pro knihy a druhou pro články. Pokud by vám odkaz nefungoval použijte na místo toho http://93.174.95.27/scimag/.
  • BookSC je nezávislý na LibGen, avšak právě od něj má nejspíš nejvíce materiálu.
  • Sci-Hub poskytuje přístup k placeným časopisům přes proxy. Sci-Hub má rád, když se do něj nasype pouze DOI článku. Podle tohoto kódu vás často přesměruje přímo na plný text.

Ruský podnadpis naznačuje, že většinu pirátských řešení mají na svědomí jedinci ruské národnosti. Proč je tomu tak, to nevím. Zřejmě je porušování copyrightů a hacking jejich národním sportem. Ale neskrývám se svým vděkem za jejich aktivitu, protože bez nich bych si studium nemohl dovolit. Doufám, že tlak způsobený houževnatostí idealistických pirátů povede v budoucnu k otevření takových vydavatelských platforem, které pomohou nám, co nebydlíme v blízkosti velké teologické knihovny, dosáhnout na aktuální materiály potřebné ke studiu. V současnosti taková platforma neexistuje. Ebsco/Atla, Logos, Questia atd. atp., jsou spíše k smíchu než ku pomoci, jako jsou k zlosti přemrštěné ceny článků a předplatných v on-line vydavatelstvích. Patos následujícího videa vystihuje docela dobře pozadí mého pohledu na kupčení s copyrighty, které má za následek nesvobodu a nerovnost v přístupu k informacím.