24Březen2013

Zápis písní s akordy

Nedávno jsem začal hrát na kytaru. Jen tak doma břinkat trpělivé Sluněnce před večeří, aby zjistila, že je třeba odvést mou pozornost jinam. Našel jsem na internetu pár písniček, převážně křesťanských chval, na kterých jsem začal trénovat. Mnoho z nich bylo špatně naformátováno: akordy jim nedržely nad textem, viklaly se. Nic příjemného pro mé neurózy. Když jsem se vzápětí rozhodl dát si tu práci a přeformátovat je v textovém editoru, uvědomil jsem si, do jakého sysifovství jsem zabřed'. Akordy mi totiž nad textem držely vždy jen při zachování stylu písma. A to je zlé! Znamená to, že až poskládám zpěvník jménem Písně Siónské o stočtyřiačty­řiceti symbolických titulech a budu chtít změnit font z Times New Roman na nějaký hebrew-like kaligrafický handwriting, pak se mi všechna úhledně vypozicovaná písmenka akordů úplně rozutečou!

Rychle jsem své snahy nechal a začal shánět konzistentní způsob zápisu textů s akordy. Po chvilce hledání jsem na zahraničních stránkách narazil na možnost použití syntaxe chordpro, kterou podporuje několik softwarových nástrojů a ve které je již mnoho písní je zapsaných. Princip zápisu chordpro je jednoduchý: Akordy se vkládají do jednoduchého textu v hranatých závorkách na místa, nad nimiž mají stát. Softwarový převaděč pak akordy umístí tam, kam patří. Předvedu názorně:

A) Zápis

Díky [G]za Tvůj kříž, [C]jenž nás [G]vykoupil,

když ses[Dm] nám vydal[Am] cele[C] do rukou.

B) Výsledek

Díky  za Tvůj kříž,  jenž nás  vykoupil,
Dm  Am 
když ses nám vydal cele do rukou.

Mé nadšení bohužel poněkud opadlo po prozkoumání českého internetu. Není nikdo prozíravý, není ani jeden, kdo by zapisoval a publikoval své sebrané písně tímto vychytaným způsobem. Jaká škoda, bratři! Co s tím? Pokud již nyní zapisujete písně pomocí chordpro, vyvěste je na internet, nebo mi je soukromě pošlete. Pokud ne, naučte se snadný chordpro zápis a pomozte tím světu. Vaše zpěvníčky, které publikujete v pédéefku, nebo jen tak jako prostý text, jsou sice použitelné, ale komplikují ostatním přepis, katalogizaci a opětovné publikování. Chordpro je zkrátka lepší, než zápis v textovém editoru. Je zdarma. Je jednoduché. Je přínosné pro všechny, je rychlejší, je hezčí, je univerzální a kdyby Pán Ježíš neměl lepší věci na práci, než hnípat se v technikáliích, řekl by Ti to samé.

Já jsem to udělal takto: V rámci tohoto svého blogu jsem založil sekci Písně, kam vkládám vše, co jsem do formátu chordpro převedl. Můžeš každou z nich stáhnout ve formátu chordpro, nebo ji nahlédnout naformátovanou.

Nástroje

Při práci s písněmi v zápisu chordpro Ti pomohou tyto softwarové nástroje:

 • Songsheet Generator
  • Umí automaticky transponovat, prezentovat, ukládat v HTML/RTF a tisknout.
  • Z přehršle písní můžete tvořit samostatné zpěvníky.
 • Chordii
  • Pouze pro batch operace.
  • Má široké možnosti nastavení.
 • On-line chordpro konvertor
 • PHP funkce
  • Pro potřebu svého blogu jsem ji upravil. Rád pomohu s implementací.

Zdroje písní

Jak jsem zmínil, český internet je na písně v chordpro chudý, zahraniční ne. Již základní verze programu Songsheet Generator obsahuje mnoho křesťanských písní v angličtině. Zdroje chordpro písní kdosi vypsal zde.

Toť má výzva. Zapisujte písně použitelně.