23Říjen2015

Bookhound, internetový naháněč knih

bookhoundI když nejsem bez práce a občas pod tíhou různých poviností padám na ústa, našel jsem si v posledních dnech pár chvil, abych vytvořil vyhledávač knih na internetu. Nazval jsem jej „The Bookhound“, tj. něco jako Naháněč knih. Jeho úkol je velmi jednoduchý. Do textového pole se vloží heslo k vyhledání, například název knihy, jméno autora nebo ISBN, a stiskne se „Go!“. Bookhound pak automaticky vygeneruje odkazy k vyhledávání na stránkách, které nabízejí knihy ke stažení, k zakoupení, k vypůjčení, nebo jen informace o nich.

„Jaká zbytečnost“, říkáte si. Copak nestačí Google? Nestačí. Bookhound je lepší než Google, protože Google výsledky filtruje podle svých kritérií, takže vám zřídkakdy vyhledá např. záznam v katalogu knihovny nebo ve veřejně dostupném archivu starých knih. Existují i stránky s literaturou ke stažení, které Google blokuje a jsou i stránky s literaturou ke stažení, které se před Googlem z různých důvodů schovávají a nedají se jím nalézt. Bookhound vás na takové stránky přesměruje.

Bookhound generuje linky na více než 130 knihoven, fileserverů, bazarů, knihkupectví a archivů. Kromě toho Bookhound nabízí k okamžitému nahlédnutí výsledky vyhledávání na několika nejběžnějších místech.

Adresa je https://selah.cz/b/. V prohlížeči lze Bookhounda nastavit jako vyhledávač pod nějakým klíčovým slovem. Adresa vyhledávání je pak https://selah.cz/b/%s, kde ono %s představuje vyhledávanou frázi. Odkaz https://selah.cz/b/r w l moberly tedy přímo odkazuje na vyhledávání řetězce „r w l moberly“, což je můj oblíbený starozákonník.

Než začnete Bookhounda používat, měli byste brát zřetel na tři důležitá upozornění:

  1. Pokud máte nějakou stránku, kde rádi vyhledáváte knihy, nebo stránku knihovny, nebo stránku dobrého knihkupectví, dejte mi o ní prosím vědět.
  2. Některé stránky mohou nabízet ke stažení knihy, které jsou chráněné autorskými právy. Odpovědnost za kopírování a stahování takových dat leží na majiteli dané stránky a případně na jejím návštěvníkovi. To, zda je kniha chráněna autorskými právy, se řídí tím, zda již vypršela lhůta autorských práv. V ČR je tato lhůta 70 let od vydání knihy, takže se vztahuje na knihy vydané po roce 1945. Lhůty autorských práv v jiných zemích naleznete na stránce https://en.wikipedia.org/…ight_lengths.
  3. Při rozklikávání odkazů důrazně doporučuji mít aktivní AdBlock. Několik málo stránek v kategorii „Fileservers“, které jsem přidal, může obtěžovat nevhodnou reklamou.

Bookhound není všelék. Neobsahuje například vyhledávání na https://ebooks.wtf/, obrovské pirátské stránce, která má dočasně otevřenou registraci nových členů. Pomůže však vyhledat knihu, kterou lze legálně stáhnout z internetu. Pro začátek doporučuji vyhledávat pod odkazy na Genesis, Bokos, Scribd, Google Books, Muse, NDLTD, Archive.org, Hathitrust a JSTOR. Některé odkazy nebudou fungovat správně, protože jsou závislé na aktivním přihlášení (např. Ebsco). Tuto překážku je možné obejít, ale to by bylo legálně sporné, technicky náročné a často by ani nebylo o co stát. Doporučuji také české repozitáře postupových prací (CUNI, MUNI, Repozitář.cz a Theses.cz) a katalogy knihoven (Národní knihovna, CUNI, knihovna VOŠMT). Papírová vydání špatně dostupných knih lze zpravidla sehnat na Abebooks a na Amazonu, ale můžete zkusit i Heureka.cz. Ostatní možnosti nechám na uživateli, aby je prozkoumal. Bookhound vás při pátrání po materiálech pro svůj výzkum přivede na místa, o nichž jste nevěděli a bude vám k užitku.

Tento článek bude mít pokračování. Pustil jsem se totiž do boje proti Logosu a dalším křesťanským firmám, které za těžké peníze prodávají to, co jinde leží zdarma a legálně ke stažení a těží tak z nedostatku osvěty. V příštím článku ukážu výborné programy pro studium Bible v počítači.

P.S.: Zdrojový kód rád poskytnu a nabídku spolupráce okamžitě přijmu.

Článek „Bookhound, internetový naháněč knih“ okomentován 2×