12Březen2016

Dal jsem svému blogu jméno

Jsem teď v zas v Bruselu, tentokrát na Exegezi Nového zákona. Je to můj osmý předmět z deseti a dá-li Bůh, v květnu absolvuji poslední. Doma mám ženu, čekáme druhého syna a vymýšlíme mu jméno. Napadají nás různá. A to jediné, které se nám oběma líbí a na které jsme si zvykli, je v ČR dle jakési stránky zastoupeno nulakrát a vyvolává u lidí tázavé výrazy a protažené obličeje.

Žádostiv jsem toho, jaké výrazy u mých dosavadních čtenářů vyvolá jméno Selah Diet, nebo, technicky lépe leč poněkud krkolomně, Sęlâ Diet. Umím si představit, že se někdo podiví a řekne si, že se Buban už vážně definitivně zbláznil, že dává jména jako kombinace random slov a že svého syna pojmenuje „Bukanýr Šroub“ nebo „Džus Napadrť“. A to je jářku možné! Název Selah Diet se ale rodil docela dlouho. Byl postupně cizelován a vyplouval na povrch při úvahách o symbolikách a biblických významech daných slov za současného přemýšlení o čemsi, čím tento blog je a čím chce být dále a více. Tyto symboly a významy se stanou předmětem nejméně jednoho následujícího článku a pro současné vysvětlení nejsou zcela důležité. Předesílám jen a pouze to, že hebrejský výraz סֶלָה (selah, technicky sęlâ) je záhadné slovo, o jehož významu se můžeme dohadovat a které nejspíš bylo ve starém Izraeli pokynem k nějaké mezihře během jeho zpívání či recitace.

Záměr dát blogu jméno jsem tedy pojal ne zcela nedávno a nějakou dobu jsem o tom přemýšlel. „Blog bratra Ekima“ není jméno. Přezdívku „bratr Ekim“ jsem si dal nejspíš sám (nebo ne?) před možná 10 lety. Ačkoli nemám potřebu zbavovat se jí, v nadpisu blogu jsem chtěl mít více než přívlastek.

Přestěhování blogu na novou doménu bylo také velmi praktické. Stará adresa http://michael.buban.cz byla poddoménou buban.cz, což je rodinná doména běžící jako přívěšek na velmi základním hostingu vedle několika dalších domén. Můj blog svým postupným růstem zabíral více a více prostoru. Starý hosting byl celkem dobrý, ale neumožňoval mi některé amatérské programátorské hokusy pokusy.

Tak tolik ke změně jména. Staré odkazy by měly fungovat, jakoby se nic nestalo. Nazývat Selah Diet i nadále „Blog bratra Ekima“ není chybou, protože skutečně jde o blog bratra Ekima, jen s novým brandingem. O jeho symbolice ale fakt jindy.